vineri, 8 mai 2026

Numai băieții pot fi golani, huligani și pot umbla telel...leu, lei

   Numai băieții pot fi golani, huligani și pot umbla telel...leu. Sau tele...lei ?

   Ai la casa ta niște motani și niște pisicuțe. Și unora le cam place să fie golani și huligani. 

   Dacă e motan, poți să spui : "Motanul ăsta e cam golan. Și e și cam huligan. Și îi place să umble teleleu."

   Dar dacă e pisică 🐱 nu poți să spui că e "golănoaică" sau "huligănoaică". Sau "golancă" și "huligancă". Nu, nu sună bine. Cuvintele astea par să nu aibă gen feminin. Rezultă că doar băieții pot fi golani și huligani.

    Dar poți să spui că pisica umblă teleleu ? Sau, cum umblă pisicuța ? Umblă teleloaică ? Sau "teleleoaică". "Teleleu" răspunde la întrebarea "cum ?". Cum umblă pisicuța ? Umblă teleleu ? Umblă teleleoaică ? 

   Nu este substantiv, nu poți spune : Un tele-leu, o tele-leoaică. Doi tele-lei, două tele-leoaice.

   Profesorii de limba română sunt rugați să ne explice.  Sau poate, politicienii ne pot lămuri și mai bine. Că doar de la dânșii am aflat că cineva umblă sau nu umblă teleleu.   (Gabriela Morar).

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu